List of current NPOD members (November 2023)
|
Name |
Department |
College |
UNMC |
1. Ann Anderson Berry |
Pediatrics |
College of Medicine |
|
2. Carol Casey |
Internal Medicine |
College of Medicine |
|
3. Paul Thomes |
Internal Medicine |
College of Medicine |
|
4. Kusum Kharbanda |
Internal Medicine |
College of Medicine |
|
5. Terrence M. Donohue |
Internal Medicine, Gastro & Hepatology |
College of Medicine |
|
6. Natalia Osna |
Internal Medicine, Gastro & Hepatology |
College of Medicine |
|
7. Karuna Rasineni |
Internal Medicine, Gastro & Hepatology |
College of Medicine |
|
8. Cyrus Desouza |
Internal Medicine Division of Diabetes |
College of Medicine |
|
9. Saraswathi Viswanathan |
Internal Medicine Division of Diabetes |
College of Medicine |
|
10. Debra Romberger |
Internal Medicine |
College of Medicine |
|
11. Justin Mott |
Biochemistry and Molecular Biology |
College of Medicine |
|
12. Punita Dhawan |
Biochemistry and Molecular Biology |
College of Medicine |
|
13. Rebecca Oberley-Deegan |
Biochemistry and Molecular Biology |
College of Medicine |
|
14. Micah Schott |
Biochemistry and Molecular Biology |
College of Medicine |
|
15. Chittibabu Guda |
Genetics, Cell Biology & Anatomy |
College of Medicine |
|
16. Rebekah Gundry |
Cellular & Integrative Physiology |
College of Medicine |
|
17. Paras Kumar Mishra |
Cellular & Integrative Physiology |
College of Medicine |
|
18. John Davis |
Obstetrics and Gynecology OBGYN |
College of Medicine |
|
19. Corrine Hanson |
Medical Nutrition |
College of Allied Health Professions |
|
20. Paraskevi Farazi |
Epidemiology |
College of Public Health CPH |
|
21. Fabiana Silva |
Health Promotion |
College of Public Health CPH |
UNO |
22. Guoqing Lu |
Biology and School of Interdisciplinary Informatics |
College of Arts & Sciences (CAS) |
UNL |
23. Samodha Fernando |
Animal Science |
IANR |
|
24. Dustin Yates |
Animal Science |
IANR |
|
25. Jennifer Wood |
Animal Science |
IANR |
|
26. Amanda Ramer-Tait |
Food Science and Technology (FST) |
IANR |
|
27. Jennifer Auchtung |
FST |
IANR |
|
28. Jennifer Clarke |
FST |
IANR |
|
29. Kaustav Majumder |
FST |
IANR |
|
30. Edward Deehan |
FST |
IANR |
|
31. Amy Desaulniers |
School of Veterinary Medicine and Biomedical Sciences |
IANR |
|
32. Angie Pannier |
Biological Systems Engineering |
IANR/College of Engineering |
|
33. Audrey Atkin |
Biological Sciences |
CAS |
|
34. Etsuko Moriyama |
Biological Sciences |
CAS |
|
35. Donald Becker |
Biochemistry |
IANR/CAS |
|
36. Edward Harris |
Biochemistry |
IANR/CAS |
|
37. Xinghui Sun |
Biochemistry |
IANR/CAS |
|
38. Jaekwon Lee |
Biochemistry |
IANR/CAS |
|
39. Oleh Khalimonchuk |
Biochemistry |
IANR/CAS |
|
40. Tatsuya Yamada |
Biochemistry |
IANR/CAS |
|
41. Srivatsan Kidambi |
Chem. and Biomolec. Engineering |
College of Engineering |
|
42. Sathish Kumar Natarajan |
Nutrition and Health Sciences (NHS) |
College of Education and Human Sciences (CEHS) |
|
43. Janos Zempleni |
NHS |
CEHS |
|
44. Tomasz Bednarski |
NHS |
CEHS |
|
45. Sunil Sukumaran |
NHS |
CEHS |
|
46. Yongjun Wang |
NHS |
CEHS |
|
47. Ivan Vechetti |
NHS |
CEHS |
|
48. Jiujiu Yu |
NHS |
CEHS |
|
49. Sasitharan Balasubramaniam |
School of Computing |
College of Engineering |
|
50. Juan Cui |
School of Computing |
College of Engineering |
|
51. Hongfeng Yu |
School of Computing |
College of Engineering |
|
52. Qiuming Yao |
School of Computing |
College of Engineering |
|
53. Jung Yul Lim |
Mechanical & Mat. Engineering |
College of Engineering |
|
54. Kathryn Hanford |
Statistics |
IANR |
|
55. Stephen Kachman |
Statistics |
IANR |
|
56. Timothy Nelson |
Psychology |
CAS |
|
57. Dipti Dev |
Child, Youth & Family Studies |
CEHS |
|
58. Christopher Gustafson |
Agricultural Economics |
IANR |
|
59. Matthew Andrews |
School of Natural Resources |
IANR |